Žymų archyvas » Seminaras «

Šiandien aš nuoširdžioje euforijoje :) Po tokios konferencijos kitaip jaustis, manau, neįmanoma :)

Antrasis mokslo komunikacijos mokyklos susitikimas intrigavo jau vien pavardėmis, mirgančiomis programoje – Audrius Rakauskas, atstovaujantis LTV, Rimantas Vančys iš LRyto TV ir Audra Čepkauskaitė, Lietuvos radijo darbuotoja, apie kurią iki šiandienios nieko nežinojau, bet kuri su savimi į auditoriją atsinešė tokią įkvėpimo bangą, kuri negalėjo nepaliesti slaptų kertelių ;)

Tiesą sakant, tik apie ją, Audrą Čepkauskaitę, ir tenoriu kalbėti šiandien :) Žmogus, kuris kaifuoja pasakodamas apie tai, ką daro, ir aiškindama, kodėl jai nuostabu bendrauti su mokslininkais ir kurti radijo laidas ji veik susigraudena, negali nepalikti įspūdžio, tiesa? O gal čia tik man taip :) Nes kai ji berte išbėrė frazę, jog būdama žurnaliste ji mėgaujasi galimybe bendrauti su laimingais ir tiek daug žinančiais žmonėmis, aš vos nepašokau iš vietos, jausdama savyje jos užsidegimą :) Dar viena manjakė :D Bet rimtai – tas optimizmas ir pasimėgavimas savo darbu… uch, net dabar virpuliukai kūnu bėgioja :) Gera sutikti tokius laimingus žmones ;) Bent man – labai gera :)

Seminarinėje dalyje turėjom progą išmėginti mini-tiesioginį radijo eterį. Pasijutau beveik taip, kaip prieš šuolį su parašiutu iš lėktuvo ar virve nuo tilto ;) – kraujyje pulsuojantis adrenalinas, kai per pusvalanduką turėjau operatyviai sulipdyti temą bei mažą reportažą iš… dviejų mokslininkų pokalbio, kurie tarpusavyje kalbėjo apie skirtingus dalykus ir šiaip buvo beproto sudėtinga ne tik suvokti apie ką jie, bet tuo labiau apčiuopti bent kokį nors sankirtos tašką. Ir kai galiausiai atsisėdome už sumastytos imitacinės širmos, nes mūsų grupė nusprendė, kad jei jau imituojame radijo eterį, tai reikia atsiriboti nuo klausytojų, kad jie mūsų nematytų, kad tai atrodytų kiek įmanoma tikroviškiau ;), kai pradėjau „vesti” ryto laidą, klausinėti, kalbinti, aš pajutau adrenalino pliūpsnį! Vėliau Audrai Čepkauskaitei prabilus apie tiesioginio eterio manjakus, tyliai šyptelėjau sau į ūsą, kad, matyt, būčiau tokia, nes viską tvarkingai sudėlioti ir sumontuoti man būtų per mažai iššūkių :)

Grįžtant prie mano pamąstymų. Šiaip nesiveržiau ir nesiveržiu dirbti žurnaliste, kažkodėl, nors gal galėčiau :) tikriausiai, kad galėčiau :) Bet jeigu jau taip gyvenimas susiklostytų (o aš nesakau, kad nesusiklostys, nes dar pati nežinau, kur mane mano profesiniai vėjai nupūs :) ), tai mano sąrašo viršūnėje jau ir anksčiau mėgino įsitekti, o dabar panašu, kad dar tvirčiau įsitvirtino – radijo eteris, o ne TV. Kodėl? Dėl elementarios priežasties – pliūpstelėjus rūpestukui ar adrenalinui, aš raustu :) Ir labai :) Todėl radijas, kur gali sėdėti nors ir su treningais bei susišiaušusia galva, man kur kas labiau tinka ir patinka :) Ten žmonės tavęs klauso, o ne skanuoja, kaip tu šiandien atrodai ;) Be to, pakelkim šuniui uodegą :D , turiu gražų balsą, kurį įtampos atveju jau išmokau kontroliuoti ;)

Minčių pliūpsnis apie viską ir apie nieką ;) Bet juk čia mano blog’as :P

Žodžiu, dienos reziumė – gera sutikti tokių pat entuziastingų ir laimingų žmonių ;)

20
Lap
Publikuota temoje: Apžvalgos

Šiandien dalyvavau pirmojoje (iš dviejų) mokslo komunikacijos konferencijoje, kuri vyko VDU Botanikos sode. Šią mokslo populiarinimo mokyklą surengė VDU Botanikos sodas drauge su VDU Gamtos mokslų fakulteto Aplinkos tyrimų centru ir Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Viešosios komunikacijos katedra. O visa projekto idėja yra labai paprasta – padėti atrasti kelią mokslininkams suprantamai bendrauti su žurnalistais, o žurnalistams padėti suprasti mokslininkus :) Žodžiu, įrodyti, kad bendradarbiavimas nors ir sunkus, bet galimas ;)

Vykdama į Botanikos sodą tikrai nesitikėjau konferencijoje pamatyti tiek žmonių – susirinko daugiau nei 50 dalyvių, kas pradžiugino.

Mokslo komunikacijos mokykla (I konferencija)

Pirmąją konferencijos dalį sudarė trijų dėstytojų paskaitos: prof. habil. dr. Vida Mildažienė pakalbėjo apie tai, kas, kodėl ir kaip, jos manymu, turėtų kurti mokslininko įvaizdį, kuris dabar, dėka nusistovėjusių įvaizdžių bei TV matomų R. Kazlo ir V. Šapranausko „mokslininkų” ir A. Rakausko, daugeliui geriau atpažįstamo kaip jo vaidinamo personažo Gustavo; toliau dr. Egidijus Jaseliūnas paanalizavo ar žiniasklaidai apskritai yra įdomus Lietuvos mokslas (tiesa, čia turiu (clap), nes  E. Jaseliūno paskaita iš šiandien turėtų trijų labiausiai sužavėjo, be to, užbėgant už akių, buvo vertinga ir įdomu patekti į jo kuruojamą seminarų grupę); o doc. dr. Kristina Juraitė atskleidė, ką rodo socialiniai tyrimai apie mokslo žinių sklaidą visuomenėje.

Po pietų vykęs praktinis seminaras leido realybėje išbandyti mokslininko-žurnalisto bendravimą. Visi dalyviai buvo suskirstyti grupėmis po 2-3 asmenis, kuriose mokslininkai dirbo kartu su patyrusiais žurnalistais, studentais. Seminaro tikslas buvo sugebėti sužinoti iš mokslininko kuo daugiau ir kuo įdomesnių detalių apie jo atliekamą konkretų mokslinį tyrimą, projektą, kurį vėliau turėjome vaizdžiai ir „užkabinančiai” pristatyti auditorijai. Tuo tarpu mokslininkas tą pačią savo temą, projektą taip pat turėjo pristatyti. Labai įdomu buvo stebėti, kaip tą pačią informaciją sugeba pateikti du visiškai skirtingų profesijų žmonės, kaip skirtingai supranta tai, kas, anot jų, yra svarbu ir įdomu, kokią netapačią kalbą naudoją tiems patiems reiškiniams apsakyti.

Manau, kad tiek mokslininkai, tiek žurnalistai galėjo bent truputį pajusti, su kuo valgo kitas asmuo duoną ir kaip ją derėtų pateikti. Žinoma, nemanau, kad tokio vieno seminaro pakaks apversti ir pagerinti, palengvinti žurnalistų ir mokslininkų bendravimą, nes nepasitikėjimas vienas kitais („žurnalistai mūsų nesupranta, nori kažkokių žinių, kurios mums atrodo kvailos/nereikalingos, prirašo nesąmonių, nuvertina ir nu’pop’sina esmę” ir t.t. Tuo tarpu kitoje barikadų pusėje – „mokslininkai kalba savo keista, nesuprantama kalba, o paklausti, nesugeba pateikti elementarių, suprantamų pavyzdžių, įsijaučia ir kalbą apie savo sritį, projektą nuo A iki Z, kai mes, žurnalistai, norime konkretumo” ir t.t.) yra gajus ir stipriai paplitęs. Labai patiko E. Jaseliūno komentaras – mokslininkai turi suprasti, kad žurnalistą jie turi paimti už rankos ir vedžioti po mokslo labirintus, nes jis čia pasiklys. Be to, dėstant informaciją žurnalistui, mokslininkas turi aiškinti taip, tarsi aiškintų ne kolegai, o savo mamai, kuri nori, kad suprastų jo gilias mintis. ;)

Dr. Egidijus Jaseliūnas

Auksiniai žodžiai :) jei taip ir būtų, tai galbūt palaipsniui imtų kisti tas pakvaišusio, nusenusio ir niekam nesuvokiamo žmogelio su baltu chalatu, taip ir bemėginančio ką nors susprogdinti ar pasaulį apversti aukštyn kojom savo atradimais, mokslininko įvaizdis :)

Antroji mokslo komunikacijos mokyklos konferencija vyks lapkričio 27 d. (pradžia – 10.30, VDU Botanikos sode, Ž. E. Žilibero g. 6). Yra laukiami ir nesiregistravę, bet susidomėję ;) Be to, antrojo seminaro kviestinis svečias Gustavas (A. Rakauskas), ;) kuris po pietų padovanos mažiesiems seminaro dalyviams ir svečiams programėlę :)