Žymų archyvas » muziejus «

11
Gru
Publikuota temoje: Apžvalgos

Istoriniai muziejai dvelkia senove. Traku pilis ypač :) Būdama ten, vaikščiodama po erdvų pilies kiemą, žvelgdama į raudonų akmenų mūrus, liesdama rankomis masyvius turėklus, galiu keliauti toli toli, ten, kur erdviose, žvakių nušviestose menėse sėdėjo lokenomis apsigaubę kunigaikščiai, kur damos dabinosi tokiomis grakščiomis ir nepakartojamo grožio bei kerinčių raštų suknelėmis ir tos storos kasos, ilgi glotnūs jų plaukai (smirk) Šventės, kuriose buvo valgoma rankomis karšta, čia pat nuo besisukančio iešmo nuimta žvėriena. Vaikštinėdama po ekspozicijos sales, prisilietusi prie, rodos, milžiniško dvirankio kalavijo, nejučia krūpteliu, mintimis nusikėlusi į inirtingos kovos riksmų skaldomą lauką, kur mirtis visada sukosi per ištiestos rankos atstumą.

Tačiau toli gražu ne kiekvienas jaunuolis tai pajunta muziejuje, ne kiekvienas taip mąsto, retas kuris kompiuterinių žaidimu vaikas begali mintimis paliesti senovę, o į istorinius radinius žvelgia tik kaip į apgadintus niekniekius… Deja…

Džiugu, kad atsirado tai suprantančių žmonių LR kultūros ministerijoje (o gal idėja buvo nuleista kažkur iš šalies, bet svarbiausia, kad buvo priimta ir patvirtinta!) ir nebijančių, nelinguojančių galvomis, kaip viskas pasikeitė ir kaip sunku jaunuolis privilioti į muziejus, o padirbėjo ir pagimdė puikų projektą Trakų istorijos muziejų internete!

Trakų istorijos muziejus internetePatrauklus, įdomus, siūlantis ne tik paskaityti, bet ir pasidairyti ir net tapti šarvuotu riteriu, vykdančiu patikėtą užduotį, tinklapis tikrai sudomina. Angliška tinklapio versija yra tikras perliukas užsieniečiams – malonu parodyti atvykstantiems svečiams, gera pasididžiuoti ne tik istorine Trakų pilimi, bet ir moderniu jos pristatymu.

Belieka tikėtis, kad geras pavyzdys taps užkrečiamu ;)

27
Sau
Publikuota temoje: Kelionių gidas

Šiemet pasitaikė proga nuvykti į Norvegiją. Ši šalis mane visada domino ir viliojo dėl savo įdomios gamtos, todėl labai apsidžiaugiau, sužinojusi, kad patekau į studentų grupės, galėsiančios dalyvauti kurso Gender, Media and Journalism paskaitose, vyksiančiose Oslo universiteto kolegijoje, ratą.

Gender, Media and Journalism studentai ir dėstytojai

Gender, Media and Journalism studentai ir dėstytojai

Bet, nuoširdžiai tariant, nusivyliau. Nusivyliau pačiu didmiesčiu ir, deja, neturėjau progos pasidairyti po išgirtuosius fiordus :(

Visgi trumpas kelionės reportažas ;)

Oslo_map

Pirmiausia, akivaizdus pastebėjimas, jog žiemos sezonas šioje šalyje yra totaliai netinkamas turistavimui! Iš pradžių parą snigo be perstojo, o po to pradėjo pliaupti lietus… Galite įsivaizduoti vaikštinėjimo po miestą sąlygas… Be to, visi muziejai ir lankytinos vietos žiemos sezonu dirba itin trumpai – maždaug iki 15-16val. Temsta itin anksti – 16 valandą jau būna tamsu. Dėl šių priežasčių ir, žinoma, dėl paskaitų, kurios vyko iki maždaug 15 valandos kasdien, aplankyti pavyko ne tiek jau ir daug.

Atvykę šeštadienio popietę ir įsikūrę, sekmadienį suskubome aplankyti Oslo paslaptimi laikomo Emanuelio Vigelando muziejaus.

IMG_0654

Išskirtinumas tame, kad pastarasis muziejus yra įsikūręs prašmatniame gyvenamajame rajone, miesto pakraštyje. Be to, dirba tik sekmadieniais ir tik nuo 12 iki 16 valandos! Taigi šiaip taip radome ir… nustebome… (čia nuotraukos geriau atspindės nei žodžiai ;) )

IMG_0660

IMG_0661

IMG_0676

Pirmiausia leiskite supažindinti su muziejaus istorija.

Emanuelis Vigelandas turėjo brolį Gustavą Vigelandą – itin garsų Norvegijoje ir pasaulyje skulptorių. Taip jau susiklostė, kad Emanuelis liko šešėlyje su savo daile. Pasirodo, jį tai stipriai paveikė, taigi dar 1926 m. pasistatė sau būsimąjį mauzoliejų, kurio sienas išpiešė žmogaus gyvenimo ciklo serija, pastatė keletą gimimo skulptūrų ir… virš durų paliko vietą urnai su jo pelenais po mirties… Durys į mauzoliejų yra žemos, nes Emanuelis, pasirodo, labai norėjo, kad borlis Gustavas, atėjęs aplankyti šios vietos, nusilenktų jam ir taip tarsi pripažintų jo talentą…

Na, o mano įspūdis iš muziejaus… da freaky one! Tamsa, keistai vulgarūs piešiniai ir šiurpinantis aidas!..

Kitos dienos vakarą keturiese išsiruošėme apžiūrėti Gustavo Vigelando skulptūrų parko. Į muziejų nebepatekome, nes, kaip jau sakiau, jie dirba itin trumpai. Bet parką apžiūrėti turėjome progą, nes jis atidarytas visą parą.

P1190044

P1190069

Visą dieną snigo, taigi parkas ir skulptūros ramiai miegojo po sniego patalais. Tai viena vertus neleido apžiūrėti pačių skulptūrų atidžiai, bet kita vertus sustiprino įspūdį, nes parko didumas ir masyvumas sužavėjo. Kartu jame dvelkė maloni ramybė.

Kažkurį vakarą vos tryse nepabūgusios lietaus ir telkšančių balų išsiruošėme apžiūrėti Norvegijos karinių pajėgų muziejaus. Deja, teko nusivilti, nes jis jau nebedirbo… Bet turėjome progą apžiūrėti gražiai sutvarkytą fortą, kuriame įkurdinta ir Norvegijos Krašto apsaugos ministerija (kaip tikslingai ir protingai panaudota aplinka!)

P1200006

Sužavėjo nuo kalvos atsiveriantys įlankos vaizdai…

P1200062

Tą patį vakarą prasukome ir pro garsųjį Oslo Operos ir Baleto teatro pastatą, kuris atidarytas vos 2008 metų balandžio 12 dieną. Tikrai įdomi ir dėmesio verta architektūra, beje, geriausiai atsiskleidžianti vakare ;)

P1200071

Kasdien grįždami iš miesto praeidavome pro Norvegijos karališkuosius rūmus, reprezentuojančius konstitucinę monarchiją (su parlamentu).

IMG_0688

Sužavėjo Garbės sargyba, kuri budėjo prie rūmų visą parą!

Na, ir dar vieną dieną sugebėjome ištaikyti progą nuvykti į garsųjį Kon-Tiki muziejų. Deja, žiemos sezonu nėra galimybės vykti į jį keltu :( Tuo pačiu būtume turėję progą pamatyti bent dalelę fiordų.

Muziejuje galite išvysti garsaus istoriko Thor Heyerdahl eksponuojamus laivus, kuriais siekta įrodyti, jog vikingai galėjo jau senovės istorijoje nuplaukti tolimus maršrutus ir pasiekti Amerikos žemyną.

IMG_1155

Muziejuje galite išvysti du laivus – Ra II, kurio kelionė nebuvo sėkminga ir tikslo jis nepasiekė, bei Kon-Tiki, kuris įveikė Ramųjį vandenyną per 110 dienų dėka savo patvarumo ir Humboldt’o srovės, kryptingai plaustą nešusios link Pietų Amerikos.

IMG_1168

IMG_1201

Tą pačią dieną užsukome ir į Norvegijos kultūros muziejų. Kažkas panašaus į mūsų Rumšiškėse esantį kultūros parką. Čia taip pat gali išvysti tam tikrų periodų skirtingus pagal sritis pastatus bei žmonių buities išskirtinumus. Kadangi temo ir oras nežavėjo, tai labai nesigilinome, tik skubiai aplankėme bažnyčią, datuojamą apie 1200 metus, esančią šiame parke.

IMG_1294

Labai gaila, kad neaplankėme Nobelio taikos premijos muziejaus, kuris mane domino. Be to, skaudžiausia, kad neišvydau Norvegijos gamtos stebuklų… Bet bent jau kelis vakarus maloniai pasivaikščiojau palei prieplauką, kurioje ramiai linguojantys laivai leidžia bent įsivaizduoti tą ramybę, užplūstančią plaukiant jais…

IMG_0528

11
Sau
Publikuota temoje: Kelionių gidas, Laisvalaikis

Dardi šurmuliuojančiomis Kairo gatvėmis, akys vos spėja skaičiuoti automobilių būrius, kuriuos, nesvarbu ar jie patys naujausi mersai, ar senučiai suplukę nenusakomos markės laužai, vienodai išrikiuoja raudonas šviesoforo signalas. Dairaisi pro kiek papilkėjusį nuo dulkių (visgi esi šalyje, kurios 95% teritorijos sudaro dykumos ir išvengti smėlio dulkių būtų truputį nerealu…) langą ir pasąmonėje suvoki, kad tai miestas, kur nenorėtum žingsniuoti viena gatvėmis… nesijaustum saugia turiste…

Cairo_map

Kairas, turintis dieną 200 000 000 gyventojų, o naktį jau „tik” 18 000 000, nes 2 000 000 atvyksta tik dirbti į sostinę, pribloškia skurdu – lūšnynų vaizdai baugina, bet kartu priverčia vėl ir vėl iš naujo permąstyti, kaip mes gyvename ir ką mes turime…

Kairo lūšnynai

Kairo lūšnynai

Bet… dėka vairuotojo, kuris būdamas vietinis akivaizdu, jog išmano man, kaip vairuotojai, sunkiai suvokiamas kelių eismo taisykles, galiojančias šitame pasaulio kampelyje :) mes visgi pasiekėme pirmąjį kelionės tikslą – Nacionalinį Egipto istorijos muziejų!

DSC_5435

Deja, viduje yra uždrausta fotografuoti, todėl teks pasitenkinti trumpute mano jausmine išraiška :) … Wow!… :) Rimtai, apsilankyti tokioje vietoje, tai ne nueiti į… Vilniaus ar Kauno „Akropolį” :) Vaikštai tarp visų tų aibės faraonų, jų žmonų, artimųjų, numylėtinių augintinių sarkofagų, tarp tų gėrybių, neįtikėtinai puikiai išsilaikiusių papuošalų, namų apyvokos rakandų ir… negali patikėti, jog visa tai yra senosios istorijos dalis! Jog tai… tikra, o ne tik aprašyta istorijos vadovėliuose! Negaliu nusakyti virpuliuko, kuris kirbėjo viduje, regint Tutanchamono sarkofagą bei gėrybes iš jo kapo… Nesvarbu, kiek žinai istoriją, bet nuvykti ir pamatyti Nacionalinį Egipto istorijos muziejų privalu :) O gyvenant Egipte nestudijuoti ir nesidomėti istorija tikriausiai neįmanoma :)

Next STOP – aliejinių kvepalų fabrikas.

DSC_5456

Na, taip jau yra, kad kai važiuoji su turistine grupe, tai negali tiesiog imti ir eiti ten, kur norėtum, arba neiti ten, kur nenorėtum. Esi priklausomas nuo gido. Tampi turistinės kompanijos suplanuoto scenarijaus dalimi… Kad ir kaip ryžtingai buvau nusiteikusi nepirkti nė vieno buteliuko tų aliejukų, na, arba nupirkti tik vieną mamai masažams (matyt, ne taip jau ir ryžtingai buvau nusiteikusi :) ), tai galiausiai išėjome su keturiais butelaičiais :)

Ir galiausiai išsvajotosios piramidės! Tą akimirką, kai atsistojau priešais jas, lėtai kylau žvilgsniu grublėta, nutrupėjusia siena, vinguriavau įtrūkimais, suvokiau, kokia mažutė ir gležna esu priešais jos didybę ir masyvumą… Kiekvienas akmens blokas yra laikomas žmonių prakaito ir aukų kraujo, sulipintas nepamatuojamos žmonių valios pastangomis, ryžtu, užsispyrimu ir buvusiu vieninteliu tikslu kasdienybėje – išgyventi, nežlugti, nežūti, pabaigti šį didingąjį paminklą faraonui…

DSC_5548

Pamenu visus tuos aibę žmonių, kurie grįžę iš Egipto liete liejo savo nusivylimą piramidėmis, aiškindami, kad žlugo jų įsivaizdavimas ir smuko piramidžių didybė jų akyse… Jie meluoja!!! Piramidės YRA didingos!!! :) Man jos paliko neišdildomą įspūdį.

DSC_5538

Pozuojam :)

DSC_0428

Reklama :D

Gaivaus vandens gurkšnis dykumoje...

Gaivaus vandens gurkšnis dykumoje...

Ir dar viena stotelė – Sfinksas. Įėjimo į piramides sergėtojas, žavus benosis … liūtukas :) Čia prasidėdavo faraono kūno kelionė į kitą pasaulį – mumifikacijos procedūra ir ritualinis kelias link piramidžių.

DSC_5702

Sfinksas nuostabios poros fone ;)

Sfinksas nuostabios poros fone ;)

Ačiū, mielasis, už nuostabią kelionę, kuri tai, kas atrodė tik istorijos vadovėlių iliustracijomis, pavertė realybe :*