Žymų archyvas » istorija «

11
Gru
Publikuota temoje: Apžvalgos

Istoriniai muziejai dvelkia senove. Traku pilis ypač :) Būdama ten, vaikščiodama po erdvų pilies kiemą, žvelgdama į raudonų akmenų mūrus, liesdama rankomis masyvius turėklus, galiu keliauti toli toli, ten, kur erdviose, žvakių nušviestose menėse sėdėjo lokenomis apsigaubę kunigaikščiai, kur damos dabinosi tokiomis grakščiomis ir nepakartojamo grožio bei kerinčių raštų suknelėmis ir tos storos kasos, ilgi glotnūs jų plaukai (smirk) Šventės, kuriose buvo valgoma rankomis karšta, čia pat nuo besisukančio iešmo nuimta žvėriena. Vaikštinėdama po ekspozicijos sales, prisilietusi prie, rodos, milžiniško dvirankio kalavijo, nejučia krūpteliu, mintimis nusikėlusi į inirtingos kovos riksmų skaldomą lauką, kur mirtis visada sukosi per ištiestos rankos atstumą.

Tačiau toli gražu ne kiekvienas jaunuolis tai pajunta muziejuje, ne kiekvienas taip mąsto, retas kuris kompiuterinių žaidimu vaikas begali mintimis paliesti senovę, o į istorinius radinius žvelgia tik kaip į apgadintus niekniekius… Deja…

Džiugu, kad atsirado tai suprantančių žmonių LR kultūros ministerijoje (o gal idėja buvo nuleista kažkur iš šalies, bet svarbiausia, kad buvo priimta ir patvirtinta!) ir nebijančių, nelinguojančių galvomis, kaip viskas pasikeitė ir kaip sunku jaunuolis privilioti į muziejus, o padirbėjo ir pagimdė puikų projektą Trakų istorijos muziejų internete!

Trakų istorijos muziejus internetePatrauklus, įdomus, siūlantis ne tik paskaityti, bet ir pasidairyti ir net tapti šarvuotu riteriu, vykdančiu patikėtą užduotį, tinklapis tikrai sudomina. Angliška tinklapio versija yra tikras perliukas užsieniečiams – malonu parodyti atvykstantiems svečiams, gera pasididžiuoti ne tik istorine Trakų pilimi, bet ir moderniu jos pristatymu.

Belieka tikėtis, kad geras pavyzdys taps užkrečiamu ;)

PerkunoKarys Kai paėmiau į rankas Dainiaus jau labai senokai trumpai minėtą (plačiau -> čia) Alberto Dusevičiaus knygą „Perkūno karys” iš pradžių likau šiek tiek pasimetusi. Mat netikslingai savo pačios pasąmonėje suformavusi šiek tiek kitokius lūkesčius, pradėjusi antrąjį knygos skyrių nuoširdžiai nustebau, kad… tai yra fantastinė knyga. :) Žinoma, po to, kai įsigilinau į antrajame knygos viršelyje esantį aprašą bei rastas knygos recenzijas, supratau, kad užbėgdama už akių pati kažko ne to tikėjausi :) Na, o tada jau ramia dūšia galima buvo sėsti ir skaityti tai, ką autorius ir norėjo pasakyti :)

Knygos herojus Bartas – jaunas karys. Jis tarnauja misijoje Irake, kuriame netikėtai kautynių lauko realybė persipina su prieš šimtmečius nutikusiais istoriniais įvykiais.” Taigi autorius skaitytoją veda pačiais neįtikėčiausiais Barto įvykių takais, nepabijo nublokšti į aršiausios kovos laukus, įsliūkinti į erotinių herojaus išgyvenimų kambarius. Lanksčia ir užkabinančia kalba A. Dusevičius perteikia net mažiausias smulkmenas, padedančias skaitytojui susikurti detalų ir ryškų paveikslą, pasijusti, tarsi žiūrint filmą ar stebint įvykius gyvai, o ne bėgant juodomis raidėmis baltų puslapių fone.

Taigi galiausiai knyga paliko lengvo, neįpareigojančio ir tinkančio ramiems poilsio vakarams kūrinio įspūdį. O štai autorius, su kuriuo turėjau puikią progą susitikti apsiniaukusią ir niūrią pirmadienio popietę, paliko veržlaus, mylinčio gyvenimą ir trokštančio atrasti, pažinti, sužinoti žmogaus įspūdį. Dėkui Albertui Dusevičiui už mielą pokalbį apie nieką ir kartu apie viską, kai per tokį trumpą laiką spėjome apkalbėti tiek daug temų ir sužinoti vieni apie kitus tikrai nemažai :)

Kai paėmiau šią knygą į rankas, tai nuoširdžiai nenorėjau jos paleisti :) O kadangi tuo pačiu metu ją mėginome skaityti kartu su Dainiumi, tai tekdavo dalintis ir pavydžiai žvelgti į tą, kuris pirmasis nustverdavo knygą :)

Gerimantas Statinis "Pasiklydęs Amazonijoje: Mato Šalčiaus klajonių pėdsakais"

Gerimantas Statinis "Pasiklydęs Amazonijoje: Mato Šalčiaus klajonių pėdsakais"

Knyga pakeri skaitytoją laisvu stiliumi bei šmaikščiu Gerimanto braižu, kuris užvaldo ir atpalaiduoja, taigi knygą, kupiną dokumentinių žinių, biografijos elementų, kremti lyg smagų riešutėlį. Autoriui kūrybiškumo polėkio bei plunksnos virtuoziškumo netrūko, nes vietomis taip puikiai aprašytos kelionės, jog tereikia užsimerkti ir netrukus persikelsi į tolimiausius, egzotiškus kraštus, matysi viską taip ryškiai vien autoriaus puikių bei detalių aprašymų dėka.

Knygos apie žinomą tarpukario keliautoją, žurnalistą ir rašytoją M. Šalčių, kelionių magiją, tolimų kraštų kultūros ir istorijos pėdsakus idėja atsirado sumanius ekspediciją „Bolivija-Peru’05 M. Šalčiui atminti“. Šešiolikos žmonių grupė keliavo per Pietų Ameriką nusidriekusiais maršrutais, ieškodami informacijos apie M. Šalčių. Knygoje – ne tik kelionės įspūdžiai, bet ir dokumentinės žinios, biografijos elementai, pažintis su svečių šalių kultūromis.

Nedaug žinojau apie M. Šalčių, kuris, pasirodo, savo kelionėmis ir knygose perteiktais jų aprašymais uždegė ne vieną skaitytojo širdį, įkvėpė norą keliauti ir pažinti pirmiausia savo gimtinę, o per ją – ir likusį pasaulį. O pastaroji Gerimanto Statinio knyga leido pažinti šį iškilų žmogų, susižavėti juo ir nuoširdžiai gerbti. Anot G. Statinio, „ekspedicijos „Bolivija-Peru’05 M. Šalčiui atminti“ ketinimas buvo pajusti tą dvasią, kuria gyveno keliaudamas po „svietą“ lietuvių idealistas. M. Šalčiaus biografija – įdomi lyg kelionė, kurios metu už kiekvieno posūkio tavęs laukia vis nauji netikėtumai ir kuriuos įveikęs kartais atrandi save patį“.

Taigi nuoširdžiai verta dėmesio knyga ypač artėjančiais tamsiai lietuviško rudens vakarais, kai kartais taip norisi pabėgti nuo melancholijos ir pakeliauti :) O verčiant šios knygos lapus nekeliauti kartu su M. Šalčiumi ar G. Statiniu vargu ar įmanoma ;)